3b

NÖRO PAZARLAMAYA GİRİŞ

Nöro pazarlama alanında Türkçe olarak şimdiye kadar yazılmış en kapsamlı teori ve uygulama kitabı “Nöro Pazarlamaya Giriş” çıktı!
Brand Map dergisi ile Nisan 2016 sayısında ücretsiz olarak dağıtılacak olan kitap, nöro pazarlamanın teorisi, teknikleri ve uygulama alanlarına dair bir çok soru işaretini gideriyor. Nöro pazarlama derslerinde okutulabilecek değerde akademik ve pratik referanslara sahip olan “Nöro Pazarlamaya Giriş” bu alandaki önemli bir açığı kapatıyor.

Kitap hakkında detaylı bilgi ve online satış için www.noropazarlama.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kitap hakkında ne dediler?

Geleneksel araştırma mı yoksa nöro pazarlama metodları mı? Eğer bu sorunun tek bir cevabı olduğunu düşünüyorsanız, nöro pazarlama konusundaki bilgilerinizi derinleştirmek için şu anda doğru kitabı seçtiğinizi söyleyebilirim. Pazarlama araştırmaları sektörü geleceğin araştırma tanımına doğru kapsamını genişleterek bir evrim geçiriyor. Bu evrimi tetikleyen tek bir unsur var, o da insan. Araştırma sektörü, tüketiciler ve markalar arasındaki kesişme noktasında çalışan, odağında tüketicinin kararlarını ve tercihlerini anlama ve analiz etme olduğu için şanslı bir konuma sahip. Tüketiciyi daha hızlı ve daha akılcı yöntemlerle anlama ihtiyacı ile tetiklenen sektörel değişim, nöro pazarlama gibi yeni bilimsel yaklaşımları ve teknolojileri kapsayarak yoluna devam ediyor. Geleneksel araştırma tekniklerini tamamlayıcı nöro bilim temelli metodlar ile insanı anlama yetkinliğimiz, iç görüleri derinleştirme yeteneğimiz artıyor. Pazarlama ve iletişim profesyonelleri için titizlikle hazırlanan bu değerli kitap ile noktaları birleştirebileceksiniz.
Geçtiğimiz yıllarda çok tartışıldı. Bugün de tartışılıyor ve belki gelecekte de tartışılacak. İnsanların beynine girerek, onların bu araştırma yöntemiyle yönetildiğine inananlar var. Oysa nöro pazarlama araştırmaları, iç görünün fiziksel hali diyebiliriz. Dile getiremediğimiz pek çok durum bu araştırma ile ortaya çıkıyor. Kimsenin beynine girilip bir ürün pazarlandığı yok. Tam tersine cevaplanamayan durumlar cevap kazanıyor. Hatta nöro pazarlama araştırmaları, diğer araştırma yöntemlerinin bir sağlaması oluyor. Bir buluşa kötü diyebilmek için, buluştan elde edilen ürünün nasıl kullanıldığına bakmak lazım. Dinamit gibi… Nobel’in yaklaşımı gibi. Nöro pazarlama iyi ki bulundu. Sonuçlarını iyi yönde kullanmak bizlerin sorumluluğunda. Bu eser ile Türkiye markalaşma alanına çok önemli bir literatür kaynağı kazandırıldı. Çok teşekkürler…
Akıllı insanlar neden aptalca hatalar yaparlar hiç düşündünüz mü? Kararlarınızı siz bizzat kendiniz mi veriyorsunuz? Ya siz karar verdiğinizi sandığınız andan önce karar, sizin adınıza veriliyorsa? Peki, o zaman tüketim prensipleri? Size söyleyelim; inandığımız herhangi bir şeyin rasyonel sebeplere dayandığını sanırız, oysa bu genellikle doğru değildir. Tutumlarımız, inançlarımız, arzularımız ve eylemlerimiz her zaman mantığa dayanmaz; daha ziyade, mantığımızla bilinçaltı sezgilerimiz arasındaki çatışma sonucu oluşur. Tüketirken de öyle biliyor musunuz? Öyleyse pazarlama mekanizmaları nasıl kullanıyor bu önemli bilgiyi? İç görülerimizi nasıl tanımlıyor? İşte ilham verici bir nöro pazarlama ajansı olan Neuro Discover, standart pazarlama ilkelerinin ötesinde bir düşünce ile tüketici davranışlarının gerçek nedenini, bu çarpıcı kitapta bizlere olabildiğince basit olarak anlatıyor.
Teknolojinin de etkisiyle günümüzde en hızlı gelişen alanlardan biri Nörobilim. Neredeyse her gün beyinle ilgili yeni bir keşfe imza atılan bu alan diğer bilim alanlarını da bu gelişmeye ayak uydurmaya zorluyor. Pazarlama da bu alanlardan bir tanesi. Kılınç Orhan Erdemir ve Ömer Yavuz da Türk okuyucuların bu gelişmelerden uzak kalmaması amacıyla çok güzel bir eser hazırlamışlar. Kitapta yazarların hem profesyonel hem de entelektüel birikimlerinden önemli parçalar bulacaksınız. Sektördeki herkeste bulunması gereken bir el kitabı…
Farklılaşmanın zorlaştığı, mesajların ise gürültü içerisinde kaybolmasının kolaylaştığı günümüzde, yaratıcılığın çözmek zorunda olduğu başlıklarda da değişimler görülüyor. Nöro pazarlama, her geçen gün bireye daha fazla odaklanan pazarlama iletişimi için bu sebeple büyük bir fırsat niteliğinde. Daha önce fark edilmemiş ve başka araştırmalarla elde edilemeyecek verilerle yepyeni kapılar açılıyor. Nöro pazarlamadaki gelişmeler sadece pazarlama alanında değil, kreatif ekiplerin yaratıcılıklarının yönlendirilmesiyle reklam sektöründe de yeni bir dönem başlamasına önayak olacak. Pazarlama iletişimi ile ilgilenen herkesin elinin altında bulundurması gereken çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir kaynak.
Pazarlamanın ölçümlemesinin bir çok yolu bir çok tekniği var. Ama tüketicilerin fizyolojik tepkilerine dayanan bir araştırma yöntemi yoktu. Nöro pazarlama, insan zihninin gizemine dair hepimize ufuk açıcı görüler sağlayan bir dal. Bu konuya özenle hazırlanmış bu eser, tüm pazarlama yöneticilerinin okuması gereken bir referans kaynağıdır.
Klasik pazarlamanın yerini alacak ve disiplinler arası işbirliği ile ortaya çıkan, emekleme seviyesinde olan nöropazarlama çok güzel, akıcı ve anlaşılır bir şekilde derlenmiş. Özellikle bu konuya ilgi duyan her bireye, işletmeye kılavuz olacak bir kitap olacak. Örnekler ve bilimsel veriler kitaba renk ve ivme katmış.